Protem ve Hitachi İşbirliği, Türkiye ATM Pazarını Hareketlendirecek

Japonya merkezli Hitachi’nin iştiraki olan Hitachi-Omron Terminal Solutions (HOTS), Protem ile Türkiye ATM pazarına giriş yaptı. Dünya çapında 207 bin terminaliyle yüzde 17’lik pazar payına sahip olan HOTS ATM’ler artık Protem aracılığıyla Türkiye’de. ATM sektöründe dünyadaki lider markalardan olan HOTS’u Türkiye’de ilk tercih eden banka ise 200 adetlik alımıyla QNB Finansbank oldu.

Hızlı bir şekilde kurulumlarına başlanan ATM’lerin sahada aktif kullanımı başladı. Protem Satış Müdürü Cem Binerer, “Hitachi’nin dünya çapındaki deneyimiyle Protem’in yerel pazardaki gücünü birleştirerek bankalara son teknolojilere sahip ATM’ler sunacağız. Böylece bankalar hem müşteri memnuniyetini arttıracak hem de ATM maliyetlerini en aza indirgeyecek. Hedefimiz orta vadede  yerel pazardaki liderliğimizi ATM sektörüne de  taşımak” diyor.

1996 yılında genel merkezlerini Ankara’dan İstanbul’a taşıdıklarını söyleyen Cem Binerer, pazarda bu kadar çok tercih edilmelerini iki nedene bağlıyor: “Birincisi hem distribütörlüğünü yaptığımız uluslararası markaların ve firmamızın geliştirdiği ürünlerin kalitesi, diğeri oldukça donanımlı insan kaynağımız. Protem, çalışanlarının donanımına yatırım yapan ve gücünü bundan alan bir firma. Bir yandan ATM konusunda uzman kişileri ekibimize hızlıca dahil edip bir yandan da mevcut kadromuzu kısa bir zamanda ATM servis hizmetlerine entegre edebildik. Hatta Hitachi ile anlaşmamızın ardından konusu sadece ATM olan uzman teknik servis elemanlarını bünyemize kattık. Şu anda 70’in üzerinde uzman personelimiz, Türkiye’nin 81 farklı ilindeki müşterilerimize yerinde ve en yüksek kalitede satış sonrası destek hizmeti veriyor.”

“Standartların üzerinde bir ürün sunacağız”

Hem hizmet verdikleri müşteri gruplarının ihtiyacını karşılamak hem de yeni müşteriler edinmek için yepyeni bir adım attıklarını belirten Binerer, son olarak dünya çapında tanınan endüstri ve teknoloji devi HOTS ile bir distribütörlük anlaşması yaptıklarını söylüyor.

“Hitachi marka ATM’lerle hem ürün portföyümüzdeki eksik olan bölümü tamamlayacağız, hem de müşterilerimize var olan standartların üzerinde bir cihaz ve hizmet sunacağız” diyor.

Binerer dünya çapında birçok üretici olmasına karşın Hitachi ATM’leri neden tercih ettiklerini ise şöyle açıklıyor: “Hitachi ATM’ler segmentindeki en düşük ebatlı ve en yüksek kapasiteli çevrimiçi ATM’lerdir ve çevrimiçi modülünün tamamı Hitachi tarafından üretiliyor. Hitachi ATM’lerindeki yüksek kaset kapasitesi ve yüksek kapasiteli besleme modülü yani cash slot, dolaşımda olan tüm para birimleriyle işlem yapılmasını sağlıyor. Ayrıca nakdin sahte olup olmadığını kontrol edebildiği gibi pazardaki rakiplerine oranla çok daha düşük sıkışma oranı, tek kasette iki farklı kupürü işleyebilen kaset özelliği, tırnakçılığı önlemek için tasarlanmış para yatırma ve çekme bölümü, M1 ataklarına karşı sinyal bozucu, M2 ve M3 ataklarına karşı özel olarak geliştirilmiş kart kopyalamayı önleyici güvenlik özelliklerine sahip. Hitachi ATM’ler, CIT maliyetlerinin ve dolayısıyla toplam sahip olma maliyetinin düşmesini sağlayarak hem fiyat avantaj hem de gelişmiş teknolojik özellikleri ile rakiplerinden ayrışıyor.

Binerer, HOTS’un  nakit işleme alanında 45 yılı aşkın deneyime de sahip olduğunu belirterek “Şirketin nakit işleme ve çevrimi teknolojilerinde 500’den fazla patent başvurusu bulunuyor. Ayrıca uçtan uca işlevsellikte ATM’lerde uzmanlaşmış durumdalar, nakit para yatırma ve çevrim teknolojilerinin küresel lider tedarikçisi konumundalar. 90’dan fazla ülke para birimi için işlem yapılmasını sağlamanın yanı sıra yine ATM’lerinde güvenilir banknot taşıma teknolojisine da sahipler” bilgisini veriyor.

“Neden Hitachi” sorusunu böyle yanıtlayan Cem Binerer, Hitachi’nin neden Protem’i tercih ettiğini sorumuza ise “Bu tercihin çeşitli nedenleri var. Bir tanesi Türkiye ATM pazarında bir ilk olarak, saha hizmetlerinde uzun yıllara dayanan tecrübesi ile alanında başarısını kanıtlamış yerli bir firmayız. Hitachi’nin bizimle çalışması, son kullanıcıya yönelik ATM’lerde oldukça önemli olan, servis hizmetlerinin sorunsuz olarak yürütülmesinde büyük bir avantaj sağlıyor” diyerek yanıt verdi.

Müşteri Memnuniyeti ve Düşük Maliyetler Kozumuz Olacak

Her ne kadar bankacılık işlemlerinde mobilin payı büyük bir hızla artıyor olsa da ATM’ler de vazgeçilmezliğini koruyor. Hala nakdin tercih edilmesinin yanı sıra ATM’lerin de bir banka şubesindeki tüm işlemleri yapabilir seviye gelmesi ilginin artarak devam etmesini sağlıyor. Binerer de Türkiye’de ATM’ye olan talebin devam edeceğini düşünenlerden… “Toplam ATM sayısında uzun vadede çok artış beklememekle beraber, bankalar hem müşteri memnuniyetini sağlamaya önem veriyor, hem de ATM bakım maliyetlerini minimuma indirmeyi istiyoruz” diyen Binerer, bu nedenle bankaların uzun yıllardır kullanmakta oldukları ATM’lerini değiştireceklerini ve müşterilerine daha yeni teknolojiler içeren ATM’ler ile hizmet vermek isteyeceklerini öngördüklerini belirtiyor.

Binerer, özellikle Kovid-19 döneminde ATM kullanımında ciddi artış olduğunu bunun da bankaların müşteri deneyimini daha üst seviyeye çıkarmak için mevcut ATM parklarını yenilemeye ittiğini belirterek, “Bu noktada Hitachi ATM’leri ön plana çıkacak. Çünkü diğer markalar, müşteriye hep aynı deneyimi sunuyor. Oysa bizim ürünlerimiz teknik özellikleri ve bakım ayrıcalığı sayesinde bankalara müşterilerine ‘butik’ hizmet vermesini sağlayacak. Çünkü biz, her bankaya standart bir hizmet vermeyeceğiz. Neyi ön plana çıkarmak istiyorlar, hangi ihtiyaçları var ona göre modüller sunabiliyoruz. Yani terzi usulü hizmet vereceğiz” diyor.

Bankalar Çoklu Satıcıyla Çalışmayı Tercih Ediyor

Kısa vadede Türkiye ATM pazarında kemikleşmiş olan birkaç şirketin pazar payına ortak olabilmek, bankalardaki ilgili iş birimlerini, konfor alanından çıkmaya zorlamak ve uzun yıllardır süren bir alışkanlığı değiştirmek anlamında bizleri zorlayabilir” diyen Binerer, sözlerini şöyle devam ettiriyor: “Ancak bankaların çoklu satıcıyla çalışma eğilimlerini de avantaja çevirebileceğimizin farkındayız. Zorluklar elbette olacaktır ancak gerçek başarının kolay yollardan gelemeyeceğini biliyoruz bu nedenle Protem olarak çalışmaya, üretmeye ve hedeflerimize doğru ilerlemeye devam ediyoruz.